EGZERSİZ BENLİK SAYGISINI NASIL ETKİLER?

blog yazısı ekle !

EGZERSİZ BENLİK SAYGISINI NASIL ETKİLER?

Muhtemelen bütün gün televizyon izleyip ve ofiste hareket etmeden geçirdiğiniz saatlerden sonra sağlığınız için özeleştiri yapmanız çok mümkün olmayacaktır. Hareketsiz bir yaşam tarzını birçok ofis çalışanları, öğrenciler ve emekliler benimsemişlerdir. Fitness sayesinde enerjik olursunuz, kendinize güvenirsiniz ve genel anlamda kendinizi hayata hazırlamış olursunuz. Ama düzenli bir egzersiz yaparak iyi duygulara sahip olabilir ve olumlu bir tutuma sahip olabilirsiniz.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


"İyi Hissediyorum"

Düzenli egzersiz kalp ve kemiklerinizi güçlendirir, kan basıncı ile kronik hastalığı riskini düşürür, kilonu kontrol altında tutar ve anksiyete ve depresyon duygularını azaltır. Enerji seviyeni, oksijen kapasitesini, kas tonunu arttırırken diğer yandan da benlik saygısını arttırır. Bir egzersiz planı oluşturma ve buna uymak başarı duygusunu ortaya çıkarır. Bunun sonucunda da kazandığınız başarı zevk verir. Hareketli olmak beden ve zihin için iyidir. Her gün 20 ile 30 dakika arasında egzersiz yapmanızı öneririz. Evinizde yapacağınız egzersiz ya da arkadaşlarınızla yapacağınız aktiviteler hayatınızı düzenli hale getirecektir. Buna ek olarak da kilo vermeniz de mümkün olacaktır.

Daha İyi Bir Vücut

Günümüz toplumunda vücudun görünüşü tamamen benlik saygısını etkilemektedir. Eğer dengeli beslenir ve yeterince egzersiz yaparsanız vücudunuzun yağ oranında azalma olduğunu ve istediğiniz görünüşe kavuştuğunuzu göreceksiniz. Bu noktada da mutlu olacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Düzenli egzersiz, aerobik egzersiz ve fitness sayesinde benlik saygısında olumlu gelişmeler olduğunu göreceksiniz. Haftada en az iki ya da üç kez 30 dakikalık egzersiz yaparak hayatınızın ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz.

Daha fazla her Zaman daha İyi Değil mi

Otuz dakika boyunca yaptığınız egzersiz sayesinde stres ve endişelerinin azaldığını görmeniz mümkün. Bunun nedeni de egzersizin beta-endorfin ve kortizol hormonlarının artmasıdır. Yapılan araştırmalar aerobik egzersiz sayesinde ruh halinin daha iyi hale geldiğini ve psikolojik olarak sizi rahatlattığı net olarak görülmektedir. Yüksek yoğunluklu egzersiz stres ve anksiyete azaltmak amacıyla yapılmaz. Aksine tamamen meydan okuma ve yarışma kapsamında yapılması daha uygundur. Ancak, yüksek yoğunluklu egzersiz ve ruh haline etkileri üzerine bir araştırma çok yoğun değildir. Rekabetçi olmayan egzersizler sayesinde de daha ılımlı olacaksınız..

Om ve Zen

Yoga, meditasyon ve tai chi sayesinde gerginliğinizin azaldığını göreceksiniz. Aynı zamanda kaygı, depresyon ve öfkeniz de eskisi kadar fazla olmayacaktır. Bu şekilde de psikolojik fonksiyonlarımız gelişecektir. Yoga yapan kişilerin deneyimlerine göre yoga kortizol ve adrenalin düzeylerini düşürür ve aynı zamanda da kan şekerini, kan basıncını, insülin direncini ve yiyecek yeme arayışlarınızı azaltır. Meditasyon mutluluk seviyenizi arttır ve sağlıklı bir şekilde bağışıklık sisteminizi geliştirir. Fitness yaparak koordinasyonunuzu geliştirebilirsiniz ve aynı zamanda da zekanız ile hafızanız gelişecektir. Ayrıca daha iyi uyumanız ve bu sayede de daha az stresle yaşamanız mümkün olacaktır.