FITNESS ÇALIŞMALARINIZI TAKİP ETMENİN 4 YOLU

blog yazısı ekle !

FITNESS ÇALIŞMALARINIZI TAKİP ETMENİN 4 YOLU

Ankara 'da bulunan fitness ve vücut geliştirme salonlarının eğitmenleri artık günümüzde fitness çalışmalarınızın getirilerini sürekli tartıya çıkarak takip etmekten vazgeçmeniz gerektiğini belirtiyor.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Çünkü çalışmalar sonucunda ulaşmaya çalışacağınız hedefiniz kendiniz için belirlediğiniz bir vücut ağırlığı olmamalı. Amacınız sağlıklı ve dengeli bir gelişme olduğu için, bunu sağladığınız da olacağınız kilo ne olursa olsun sizin için zaten ideal olan kilo olacaktır.

Bu dengeli gelişmeyi takip edebilmek için de size tavsiye edilen farklı yollar ve yöntemler ise şunlardır;

BELİNİZİN ÖLÇÜSÜ

Önemli olan kilolarınız değil onları nerede tuttuğunuzdur. Konu sağlığınıza geldiğinde sahip olduğunuz bir vücut ağırlığı sadece yağlardan oluşmamaktadır. Ancak eğer farklı yerlerde biriken bir yağ miktarı varsa o zaman buna dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden ölçü değerleriniz, tartıldığınızda ki değerlerden dana önemlidir. Bu yüzden siz de fitness çalışmalarına başladığınız ilk zamanlarda ki bel ölçünüzü kaydedin ve ilerleyen zamanlarda kendinizi diğer ölçümlerinizle kıyaslayın.

GÜÇ

Elbette fitness salonunda geçirdiğiniz süre boyunca mümkün olan en ağır halterleri kaldırmanız size oldukça moral ve keyif verecektir. Fakat bu çalışmalar sonucunda olması gereken kas kütlesinin artışını da sağlayabilmeniz önemlidir. Bunun için tartıya her çıktığınızda kilonuzun artığını görmek yerine aynı kilolar da seyretmeniz yağların yakılıp bunların yerine aynı miktarda kas kütlesi oluşturduğunuz anlamına gelir. Bu da olması gereken doğru bir çalışma ve beslenme düzeninde olduğunuzun en önemli işaretidir.

KALP RİTMİNİZİ KONTROL EDİN

Belki de en kolay gerçekleştirebileceğiniz kontrollerden biri de kalp ritminizi ölçmektir. Aynı zamanda kalp sağlığınızın da durumuyla ilgili size bir bilgi vermiş olacaktır. Bu kontrolü gerçekleştirmek için ise bir koltuğa rahat şekilde oturun ve kronometre yardımıyla nabzınızı ölçmeye başlayın. Çıkan sonuç 80. 70, 60 veya daha aşağısı olabilir. Elbette düşük bir değer olması sizin için daha olumlu bir gösterge olacaktır. Fakat bu düşük sonuçları elde edebilmek için aynı zamanda antrenmanlarınız sırasında onu yüksek ve değişken tempolarla çalıştırmanız gereklidir.

DENGEDE DURUN

Karın ve bel bölgenizin ne kadar kuvvetli olduğu ne kadar zinde bir vücudunuz olduğu ile ilgili en net bilgiyi vermektedir. Sıkı bir karın sadece sizi sakatlıklardan korumakla kalmaz aynı zamanda göze de hoş görünür. Karnınızı güçlendirebileceğiniz en iyi egzersiz ise plank duruşudur. Bu duruşu ne kadar süre sabit şekilde gerçekleştirebildiğiniz ise karın ve bel bölgenizin sağlamlığı hakkında size yeterli bilgiyi vermiş olacaktır. Bu hareket için ilk başlarda 1 dakikalık bir duruş süresi yeterli olacaktır ancak ilerleyen haftalarda bu süreyi 3 veya 4 katına çıkarmış olmanız gerekir.

Gördüğünüz gibi sizler de Ankara 'da bulunan fitness salonlarından birine devam ettiğiniz sürece, gelişmelerinizi bu 4 yöntem aracılığıyla oldukça yakından takip etmiş olabilirsiniz.