SALON BİSİKLETİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER

blog yazısı ekle !

SALON BİSİKLETİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER

Yaptığınız egzersizden en iyi verimi almak için salon bisikleti dışında yaptığınız çalışmalar da çok önemlidir. Doğru duruşla ile bisiklete binmek özellikle yeni başlayanlar için çok mühimdir. Temel hareketleri ve el pozisyonları bir sopa ile çalışmak gerekir. Yaralanmanıza sebep olabilecek hareketleri ve tedavinin mümkün olmadığı hamleleri yönlendirmek için akıllıca bir tercihtir. Antrenörlerin size güvensiz olacak herhangi bir şey söylemeyeceğini düşünebilirsiniz ancak bazen onlarda zor bir şeyler deniyor olabilirler. Hiç kimse bunu istemese de yaralanmalar tahmin ettiğinizden daha sık gerçekleşir. İşte salon bisikleti çalıştığınız sürece yapmamanız gereken şeylerin bir listesi.

Ankara'da Spor Merkezleri için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Spor Merkezleri

Eller kullanmadan bisiklet sürmek

Bunu yaptığınızda oturur pozisyondayken dirence karşı alt sırt bölgenize aşırı stres yüklenebilir. Kalçalarınız kasılırken üst vücudunuzun desteğe ihtiyacı vardır. Dolayısıyla ellerinizle gidonu tutmalısınız. Su içme ihtiyacınız olduğunda tek elle destek almaya devam edip daha sonra iki elle devam etmeniz gerekir.

Parmak Ucuyla Pedal Çevirmek

Bunu yaparak diz ve ayak bileklerinize aşırı stres yüklediğiniz gibi bu durum ayaklarınızda uyuşmalara ve yaralanmalara sebep olabilir.

Direnç Olmaması

Dirence karşı pedal çevirme gücü, dayanıklılığı ve kuvveti meydana getirir. Buna karşılık direnç olmadan pedal çevirmek pedal kontrolünü kaybetmenize ve yaralanmalara sebep olur. Dışarıda düz bir yolda dirence karşı bisiklet sürdüğünüzü düşünün. Salonda yapmanız gerekende budur.

Kollarınızın Ön Kısmını Gidona Koymak


Bu pozisyonda bisiklet sürmek için triathletes adı verilen bir bisiklet türü mevcuttur. Ancak salon bisikletinde bu şekilde egzersiz yapmak sırt, kalça ve boyun ağrılarına yol açabilir.

Geriye Pedal Çevirme

Geriye pedal çevirirken yaralanma riski yüksektir çünkü volanı durdurmaya çalışırsanız bu dizi sıkıştıran basınç kıkırdağı yırtmak için yeterli olabilir. Ek olarak diz eklemlerine zarar verebilir. Ayrıca ters pedal çevirme bisiklet için de zararlıdır. Çünkü krank kollarından pedalı kaybedebilir.

Hızlı Atlama Yapma

Bu hareket bazen popups olarak tanımlanır ve iyi bir amaca hizmet ettikleri söylenemez. Elbette kalp basıncını hızlı bir şekilde arttırır ama aynı zamanda çok tehlikelidir. Salon bisikletleri sağa ve sola eğilimli bir şekilde sallanmaz. Böylece seleye uygun pozisyonda olmadan hızlıca hoplayıp oturduğunuzda kalça ve dizlerinize de baskı uygulamış olursunuz.

Bunların yanı sıra bazı salon bisikleti antremanlarında sonlara doğru bisiklet üzerinde squat yapılır. İleriye doğru gitme ve seleye oturma şeklinde yapılan bu harekette yaralanmalara davet çıkarır. Ayrıca önemli olan bir nokta salon bisikletinde direnç ayarınızın bir başkasının ellemesini engellemektir. Kaslarınızı ne kadar zorladığınızı siz bilebilirsiniz. Ne kadar dirence ihtiyacınız olduğunu hissettiğiniz baskıya göre anlayabilirsiniz. Her zaman pedal merkezinde kalmak vücudunuz için güvenli pozisyondur. Pedallardan tek bacağınızı kaldırmak da tehlikelidir. Eğer çalışma esnasında bir bacağınıza kısa bir dinlendirme yapmak istiyorsanız ağırlık merkezini diğerini kaldırmadan tek bacağınıza almalı daha sonra diğer bacak için uygulamalısınız. Spor yapmaya başlamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için Ankara spor salonları egzersiz programlarıyla hayatınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz.