YOGANIN 8 BÖLÜMÜ

blog yazısı ekle !

YOGANIN 8 BÖLÜMÜ

Birçoğumuz filmlerden bazı tabirlere aşinayızdır. Dövüş sporları isimlerine, belli başlı dünya sporlarının ismine gibi. Ancak öyle bir spor vardır ki hem sizi hem de bu sporu yapan herkesi dertlerinin çok büyük kısmından kurtarmaktadır. Yoga adını çok duyduğumuz ama birçoğumuzun bilgisinin az olduğu bir konudur. Yoga aslında Ankara gibi çok büyük ve stres yumağı halini almış şehirlerde oldukça gerekli bir spordur. Çünkü hem stresi azaltmaya hem sağlıklı bir vücuda sahip olmaya hem de psikolojik olarak rahatlamaya oldukça fayda sağlamaktadır.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga MerkezleriYoga diğer sporlardan farklı olarak çok derin bir felsefeye sahiptir. Bu felsefede ise en temel 8 bölüm bulunmaktadır. Bu yoganın 8 bölümü ile sizlerde yoga yapmaya başlayacaksanız eğer artık yogaya çok daha farklı bir pencereden bakacaksınız.

İlk olarak Yama bölümü gelmektedir. Kelime anlamı olarak geri çekilme olan bu bölümde karşınızdaki her kim olursa olsun ya da her ne olursa olsun zarar vermemeniz, doğruluktan vazgeçmemeniz, çalmamanız anlatılmaktadır.

İkinci bölümde Niyama gelmektedir. Bu bölümün kelime anlamı ise gözlemdir. Niyama arı olma yani saf olma, halinden memnun olma, okumaya ve öğrenmeye istekli olmayı anlatmaktadır.

Üçüncü bölüm Asana'dır. Asana kelime anlamı olarak oturma yeri anlamına gelmektedir ve yoga yaparken kullanılan genel oturuşu anlatmaktadır.

Dördüncü bölüm Pranayama'dır. Kelime anlamı nefesi askıya alma olsa da aslında anlatmak istediği şey yaşam gücünün kontrolünün sizde oluşu anlamına gelir. Çünkü prana nefes ve ayama ise durdurmak anlamına gelmektedir.

Beşinci bölüm ise Pratyahara bölümüdür. Tecrit anlamına gelen bu bölümde aslında anlatılmak istenen şey direk olarak dış nesnelerin yani maddi şeylerin bize verdiği hazdan kendimizi arındırmamız konusu olmaktadır.

Altıncı bölümde Dharana gelmektedir. Konsantrasyon anlamına gelen bu bölümde dikkati ve tüm enerjiyi tek nesne üzerinde toplama konusu üzerinde durulmaktadır. Bu şekilde yoganın esas felsefesine giriş yapılabilmektedir.

Yedinci bölümde Dhyana gelmektedir. Medistasyon anlamına gelen Dhyanakonsantre olduğumuz nesnenin doğası üzerine çok yoğun olarak yapılan tefekkürdür.

Ve son sekizinci olarak Samadhi gelmektedir. Bu bölüm ise özgürleşmenin gerçekleştiği ve nesne ile yoga şuurunun birleştiği noktadır.