YAPILAN EN BÜYÜK DİYET HATALARI - SPORTS DERGİSİ

blog yazısı ekle !

YAPILAN EN BÜYÜK DİYET HATALARI - SPORTS DERGİSİ

Zayıflama konusunda aceleci davranmak , yanlış diyet uygulamalarını da beraberinde getirebiliyor. Yapılan diyetlerin kulaktan dolma bilgilerle değil, her bireyin metabolizması farklı olduğu için kişiye özel olması gerekiyor. Uzun süre aç kalmak ya da tek tip beslenerek daha çabuk kilo vermeye çalışmak farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden kilo vermek için hiçbirşeyin mucize olmadığına inanmak en önemli adımdır. "Yaşam kalitesini artırmak" ve "gerçekten kalıcı zayıflama sağlamak" için, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin, yaşam şekli haline getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yapılan en büyük diyet hataları ;

1) Aç kalarak ya da tek öğün beslenerek daha hızlı kilo verebilirim!
Hızlı kilo vermek için yapılan hataların başında öğün atlamak ya da uzun süre aç kalmak gelmektedir. Yemeklerden sonra harekete geçen metabolizma, besinleri sindirebilmek için enerji harcamaktadır. Hiç beslenmemek veya günde 1-2 öğünle yetinmek metabolizmayı yavaşlatmaktadır ve konsantrasyon problemi de yaşamanıza sebep olacaktır.Hatta kilo almanıza neden olan en önemli etkenlerden biri, vücudu bütün gün aç bırakıp sadece akşam yemek yemektir. Çünkü gün boyu aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve yediklerini depolamaya başlar.Hızlı kilo vermek adına yapılan bu yanlış tam tersi etki yaparak kişinin kilo vermesini engellemektedir.Kendinizi aç bırakarak ideal ağırlığınıza ulaşsanız bile önünüze 2 dilim pizza veya pasta konulduğunda ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.Kendinizi aç bıraktığınız bir diyeti sonsuza kadar sürdüremeyeceğiniz gibi ,sonrasında verdiğiniz kiloların 2 katını geri alma riskini de göz ardı etmeyin. Öğün atlamak yerine, tercih edilen besinlerin değiştirilmesinin kilo kaybına yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

2) Ekmeği/karbonhidratı hayatımdan çıkarırsam istediğim kiloya daha hızlı ulaşabilirim!
Beyaz ekmek , pirinç ,şeker ve şeker içeren gıdalar gibi basit karbonhidratların tüketilmesi diyetlerde önerilmemektedir çünkü lif ve besin değeri açısından fakir oldukları gibi glisemik indeksleri yüksek olduğu için daha çabuk acıkmanıza sebep olurlar. Fakat diyetten tamamen çıkartılan karbonhidratlar ilerleyen dönemlerde hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlik ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanıyor .Bu yüzden SAĞLIKSIZ karbonhidratlar yerine vücudumuz için faydalı glisemik indeksleri düşük, lif ve besin değeri açısından zengin hem de tok kalmanıza yardımcı olacak tam buğday/çavdar ekmeği ,bulgur,karabuğday,yulaf ezmesi,kuru baklagiller gibi SAĞLIKLI karbonhidratları seçerek porsiyon kontrolü sağlamak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

3) Meyvenin içinde de şeker var , meyve yemezsem daha hızlı kilo verebilirim!
Meyveler belirli miktarda şeker içerirler ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmesi gün içinde alınması gereken karbonhidrat, vitamin ve minerali sağlar. Bununla birlikte meyvelerin antioksidan miktarları yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır ve hastalıklara karşı koruma oluşturmaktadır ve özellikle kuru kayısı ,incir hurma gibi kuru meyveler tatlı ihtiyacınızın giderilmesi için en masum tatlıdır.Gün içinde ara öğünde ya da ana öğünden hemen sonra tüketilmesi kilo artışına neden olmamaktadır. Gece geç saatlerde veya gün içinde fazla meyve tüketmenin ise kilo artışına sebep olabileceği akılda tutulmalıdır.

4) Tek tip beslenerek daha hızlı kilo verebilirim !
Sadece sebze ve meyve tüketerek kilo vermeye çalışmak ne kadar yanlışsa sadece proteine dayalı bir beslenme programı da aynı oranda sakıncalıdır. Tek tip diyetlerin hepsi bir şekilde vitamin, mineral ve kas kayıplarına sebep olmaktadır. Gereğinden fazla alınan protein, vücutta asit artık bırakır ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine, böbreklere yük binmesine, bağırsak florasının bozulmasına yol açmaktadır. Bu tip diyetlerde başlarda kısa sürede kilo kaybı sağlansa da metabolizmanın bir süre sonra yavaşlamasıyla kilo kaybı durmaktadır.

5) Kilo aldırmayacağı için light ürünlerden sıkça tüketebilirim!
Tüketilen bütün besinlerde olduğu gibi light ürünlerin de kalorisi bulunmaktadır. Miktarına dikkat etmeden tüketmek kilo aldırabilir.Örneğin ; 4 adet diyet bisküvi = 1 ince dilim esmer ekmek yerine geçiyor bu da lightta olsa porsiyonuna dikkat etmemiz gerektiği anlamına geliyor.Bazı kişiler sadece bu light ürünleri tüketerek zayıflayacakları inancında olabiliyorlar, bu ürünler diyette kullanılabilir fakat aynı zamanda diyetin diğer ilkelerine de uyulmalı, yeme davranışları değişikliği yapılmalı ve egzersizle diyet desteklenmelidir.

6) Daha fazla limon /elma sirkesi tüketirsem daha fazla yağ yakarım !
Hiçbir besinin tek başına yağ yakımı sağlamadığı bilinmelidir. Sirkeli ya da limonlu su tüketimi de tek başına yağ yakımı sağlamamaktadır. Aromatik olarak içimi daha kolay olan limonlu ya da sirkeli suyun, uzun süre tüketilmesi mide sorunlarına yol açabilmektedir. Limon ve sirkeyi su ile tüketmektense salataya ekleyerek tüketmek daha doğru bir tercihtir.

7) Yemeklerde hiç yağ kullanmazsam daha hızlı kilo verebilirim !
Hücre zarının ve hormonların büyük bir kısmı yağdan oluşmaktadır. Hücrelerin ve dolayısıyla vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için beslenmede kaliteli yağlar mutlaka bulunmalıdır. Yağsız beslenmek, yeteri kadar yağ tüketmemek metabolizmayı yavaşlatan ve kilo vermeyi zorlaştıran nedenlerden biridir ve yağda eriyen (A,D,E,K) vitaminlerin emilimini engelleyeceği için diyet yaparken vitamin mineral alımını azaltır. Vücut için gerekli olan yağları elde etmek için ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar tüketilmelidir. Bununla birlikte yağların ihtiyaç kadar tüketilmesi tokluk süresini de uzatmaktadır.

8) "Bitki çayları faydalı, sınırsız içebilirim!"
Bitki çaylarının mucize gibi görülüp sınırsız tüketilmesi oldukça yanlıştır. Bazı türlerin aşırı tüketimi vücutta kalsiyum atımına ve kemik erimesine, bazı türler kalıcı bağırsak problemlerine neden olabilir. Örneğin çok iyi bir antioksidan olan ve metabolizmayı hızlandıran yeşil çayı önerirken bile bazı noktalara dikkat edilmelidir. Örneğin, hipertansiyonu olanlar, kalp aritmisi yani ritim bozukluğu olanlar, hipertroidi olanlar yeşil çay tüketirken dikkatli olmalıdırlar.

9) Her gün tartılırsam kendimi daha iyi kontrol edebilirim !
Diyet programı uygulayan birçok insanın yaptığı en büyük yanlış her gün tartılmaktır. İlk bakışta kişinin kendisini kontrol etmesini sağlıyor gibi gözükse de, her gün hatta her yemek sonrası tartılmak motivasyonunuzu düşürebilecek en önemli unsurdur. Çünkü gün içinde vücudumuzda değişimler meydana geliyor. Ödem artışı ve kabızlık gibi durumlar kiloyu etkileyebildiği için, tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak da görebilirsiniz. Bu nedenle en doğrusu haftada bir kez, sabah aç karnına, kıyafetsiz ve tuvalet sonrası tartılmaktır.

10) Arkadaşım X diyetiyle kilo verdi ben de o diyeti uygularsam kilo veririm !
Kilo vermeye çalışırken yapılan en büyük hatalardan biri de diyetin kişiye özel olduğunu unutmak.arkadaşınız diyetisyene giderek veya farklı bir diyet programı uygulayarak kilo vermiş olabilir fakat ona iyi gelen yiyecekler size iyi gelmeyebilir ve her bireyin metabolizmasının ve hayat tarzının farklı olduğu unutulmamalıdır.


DİYETİSYEN BURÇİN YÜCEL